ZpětÚvodAktuality Nenechte se napálit skrytými vadami při pořizování nemovitosti

Nenechte se napálit skrytými vadami při pořizování nemovitosti

18.02.2018 13:27

Nenechte se napálit skrytými vadami při pořizování nemovitosti

Polud odhalíte skrytou vadu, která Vám brání v řádnému užívání nemovitosti, máte právní nárok na odstranění vady prodávajícím, což, ale neznamená, že prodávající se chytne za nos a začne s plněním. V případě, že se tak nestane máte právo požadovat slevu z kupní ceny, nebo využít poslední možnost a odstoupit od smlouvy.
S výše uvedeným je potřeba počítat již dopředu a postavit smlouvu tak, aby se prodávající nemohl v budoucnu z povinnosti vyvléknout. Opět narážíme na to, že se vyplatí využít kvalitního právního servisu a samozřejmě si dát pozor na to, od koho kupujete. Pokud to podceníte, z jakéhokoliv důvodu, vystavujete se zbytečnému riziku do budoucna.

Mějte na pamězi, že prodávající se bude snažit nemovitost prodat co nejlépe pro něj a samozřejmě s co nejmenším podílem záruk do budoucna, které by jej vystavovali plnění, z výše popsaných důvodů. Známá formulace, že prodávaná věc vždy odpovídá stáří a ceně je sice logická, ale v praxi soud  k těmto dohodám není nakloněn a je názoru, že kupující se nemůže svého práva na uplatnění skrytých vad do budoucna vzdát.

V případě, že prodáváme nemovitost např. před rekonstrukcí  a všem je dobře známý stav nemovitosti, doporučuje se do smlouvy uvést, že cena nemovitosti zohledňuje její zhoršený stav, způsobený stářím nemovitosti a jejím dlouhodobým užíváním, s tím, že kupující byl před podpisem kupní smlouvy upozorněn a seznámen se stavem nemovitosti. Ideální je potom doplnit smlouvu o prohlídkový list nemovistosti s důkladným popisem stavu jednotlivých částí a systémů. Je to ostatně podobné jako, když prodáváte např. vozidlo.

Pokud se stane, že skrytá vada způsobí škodu na nemovitosti, např. vadný hromosvod, nebo rozvody elektřiny způsobí zahoření a poškození nemovitosti a jejího vybavení, máte právo na náhradu škody. Z váše uvedeného důvodu je proto dobré přihlížet i na to, zd aje prodávající pojištěn a vymahatelnost částky bude reálná.


Realitní komora  Gaudens

                                                                                        Certifikovaný inspektor

© 2022, Home4Living s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑