ZpětÚvodAktuality Jak učit děti hospodařit s penězi?

Jak učit děti hospodařit s penězi?

10.06.2017 21:41

Jak učit děti hospodařit s penězi?

Základem je všem dobré známé prasítko. Učíme děti spořit hrou, stačí jim např. vysvětlit, že prasátko musí pravidelně jíst. Učí se tak odkládat korunky stranou. Dnes lze  například založit dítěti první účet. V budoucnu to bude jeden z hlavních způsobů, jakým bude hospodařit. Kde má, ale dítě peníze do pokladničky brát? Kromě drobných od  babiček nemá příjem. To lze vyřešit hrou na pravidelný příjem, kterým je kapesné. Doporučuje se zavést již od 10 let. Z něj si potom odkládají stranou do prasátka, ale také se učí rozhodovat na denní bázi, za co peníze utratit a jak si je naplánovat. Například se mohou rozhodnout za co utratí ve školním bufetu. Ale obědy by měli být řešené zvlášť.

Zcela jsitě nastane situace, kdy dítě peníze utratí a přijde si požádat o doplnění peněženky. tato chvíle je velice důležitá, stran nepodlehnutí. Zde se naučí, že peníze nerostou na stromech.

Názory, zda děti motivovat k lepším známkám financemi, se liší. Finance jsou pouze prostředkem A. jako takové nejsou určitě vhodným motivačním prostředkem pro vzdělávání. To se týká i odměny za drobné práce v domácnosti.

Všechny děti mají nějaké záliby a koníčky. Rodiče by měli být nápomocni vybrat cíl spoření. Ale také s rozvrhnutím splátek a spočítání délky spoření. Cílem spoření by mělo být vždy něco, co si dítě opravdu hodně přeje a přitom to není v rozporu s vašimi pravidly. Pozor na kreditní karty a účty, kde lze jít do debetu. Všichni známe jak je to nebezpečné i pro některé dospělé. Pokud si bude dítě chtít půjčit v nějaké konkrétní situaci, mluvte jasně, jak věci jsou. Domluvte se na tom, kdy a za jakých podmínek vám peníze vrátí.Ideální je např. splátkový kalendář, nebo např. forma odrpracování určité části dluhu.

Jak jsem již uvedla, nejdůležitější je říkat věci, tak jak jsou. Sdělte dětem, jak peníze vydělávate vy sami. Co to všechno obnáší. Nechejte je v obchodě číst cenovky, spočítat peníze k pokladně a zaplatit. Mluvte s nimi, co by si ony sami chtěli v nejbližší době pořídit. Motivujte je a nic neskrávejte. A buďte důslední.

Za H4L

Veronika Webrová


Realitní komora  Gaudens

                                                                                        Certifikovaný inspektor

© 2022, Home4Living s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑